Hava durumu ölçümleri, çoklukla hava bilgisi istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar çabaı ve veçheü, nem tenasüpı, gaz yuvarı tabncı, yağış nicelikı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek bâtınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoklukla manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle gestaltlır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoklukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre suhunet, nem ve rüzgar çabaı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve makul aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha şiddetlidır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve abuhava değmedarımaişetikliği çhileışmaları kabilinden birsonsuz alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, natürel afet ikazları ve başka meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve abuhava olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden mevzularla ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birsonsuz ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaaname bakanlıkları yahut çevre bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve başka kaynaklara erişim sağlamlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve başka meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Cihan Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler organizasyonu tarafından tanınmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü buyurmak, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını sahip olmak ve abuhava değmedarımaişetikliği ile ilişkin tetkikatı teşvik buyurmak kabilinden görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu