SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), dijital pazarlama dünyasında sık sık kullanılan iki kavram. Fakat bu iki kavram mevzuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online allıkışmutaş firmaları ve internetten satış karşılayıcı e-ticaret siteleri dâhilin ciddi olan bu iki kavram, yeni kitlelere yetişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek namına önemlidir. Her iki kavram da web sitelerinin kontrol motorlarındaki görünürlüğünü pozitifrmaya yardımcı olur, fakat aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu alfabemızda devran devran birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM teriminı bir zaman elan harisalım ve beraber inceleyelim.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) evet da Türki olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların kontrol motorları üzerinde elan görünür ve elan ulaşılabilir olması dâhilin yapılan çallıkışmalara denir.

Arama motoru reklamcılığı olarak da tanılamamlanan SEM, kontrol motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirilerek web sitelerinde trafik enseışı nöbetlemlerinin hepsine denir. En pop ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Marka bilinirliğini ve marka kıymetini pozitifrmaya müteveccih bir çallıkışma olan SEM, alıcı kitlesini yetiştirmek açısından da oldukça önemlidir. Hatta SEM çallıkışmaları ile trafiğinizi entelekt ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çallıkışmaları ise SEM’in tersine ücretsiz çallıkışmalardır. SEM makul bir bütçe dâhilin maruz reklamları kapsarken SEO çallıkışmaları makul anahtar kelimelerde kalıcı bir yükseliş elde geçirmek dâhilin yapılan çallıkışmalardır. Elkızı, bu huzurlaştırmayı bir zaman elan harisalım.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çallıkışmaları arasındaki fark; mafevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret huzurlığında, SEO’nun ise dâhilerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde kuruluşlabilmesidir. Kısaca SEO dâhilin en ilkin içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet haricinde başarım göstermesi dâhilin yeni bir ödeme kuruluşlmaz.

Bunun haricinde bir önemli fark da hızdır. SEM çallıkışmalarında sonucu elan hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kısa müddet içinde pozitifrabilirsiniz. Bunun tersine SEO çallıkışmaları ise uzun soluklu çallıkışmalardır. SEO çallıkışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri etap etap yapmalkaloriız.

Bu iki dijital pazarlama kavramı arasındaki bir vesair önemli fark da doğallıktır. SEM çallıkışmaları ücretli reklam çallıkışmaları evetğu dâhilin doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çallıkışmalarında bu gidiş değişikdır. SEO çallıkışmaları elan tabii uygulamaları kapsar ve sitenize elan örgensel bir trafik temizışı sağlar.

Bu iki kavram, dâhilerik itibarıyla da ayrımlılık gösterir. SEO çallıkışmalarındaki dâhilerikler kullanıcı deneyimini pozitifrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Kısaca elan çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çallıkışmalarında ise garaz elan ticari evetğu dâhilin dâhilerikler SEO çallıkışmalarındaki kabil olmayabilir.

Fakat bu demek değildir ki SEM dâhilerikleri kalitesizdir. Sadece iki kavram arasındaki dâhilerik konseptleri ve odaklar değişikdır. Hatta belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden elan kazançlı evet da elan üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına göre ikisinden de faydalanılabilir.
Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam geçirmek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Mütebeddil Müstehlik Davranışları: Sayısal Transformasyonün Yükselişi alfabemıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/