Toptan, bir esrarın ya da hizmetin cesim miktarlarda satın alınması yahut satılması mazmunına gelir. Toptan satış, çoklukla perakende satımların bilakis, ürünleri cesim miktarlarda satın kayran ve elan sonra bunları ufak tefek miktarlarda satan meseleletmelere ya da müşterilere mimarilır.

Toptancılık ise, üreticilerden yahut ithalatçılardan ürünleri cesim miktarlarda satın kayran ve bunları elan sonra perakendecilere yahut son kullanıcılara satan bir iş modelidir. Toptancılar, ürünlerin cesim miktarlarda satın alınması yardımıyla, ürünlerin elan düşük ünite maliyeti ile satılabilmesine olanak sağlarlar. Toptancılar hassaten, perakendecilerin stoklarını yönetmelerine yardımcı çıkmak bağırsakin farklı ürünlerin bulunduğu birşu denli kategoride ürün sunabilirler.

Toptan ticaret, birşu denli endüstride bulunabilir ve çoklukla ürünlerin maliyetini ıskat etmek isteyen ufak tefek ve cesim meseleletmeler tarafından kullanılır. Örneğin, bir marketin raflarındaki ürünlerin çoğu toptan satın karşıır ve elan sonra müşterilere perakende olarak satılır. Antrparantez, bir inşaat şirketi inşaat malzemelerini toptan satın alarak maliyetlerini düşürebilir ve projelerinde elan aşkın kar elde edebilir.

Toptancılar, çoklukla ürünlerin nakliyesi, depolanması ve teslimatı ile ilgilenirler. Ürünlerin emniyetli bir şekilde taşınması ve depolanması, hasar riskini en aza indirir ve müşterilerin muhik ürünleri muhik zamanda almasını sağlar. Toptancılar hassaten, perakendecilerin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarına reva farklı ürünler sunarak yarışma avantajı sağlarlar.

Toptancılık, hem üreticiler hem bile perakendeciler bağırsakin birşu denli avantaj sunar. Üreticiler, ürünlerinin satışını zaitrabilirler ve cesim miktarlarda satış yapmış oldukları bağırsakin elan aşkın gelir elde edebilirler. Perakendeciler ise, toptancılar yardımıyla ürünleri elan düşük fiyata satın alabilir ve elan düşük maliyetlerle satış yaparak elan aşkın kar elde edebilirler.

Ancak, toptancılık iş modeli, temelı dezavantajlar da bağırsakerebilir. Örneğin, toptan satış ika etmek bağırsakin cesim miktarlarda ürün stoku izlemek gerekir, bu da para sıkıntısızışını etkileyebilir ve meseleletmeler bağırsakin riskli kabil. Antrparantez, toptancıların müşterilerine daimî ürün tedarik edebilmeleri ve yarışmaçi fiyatlar sunabilmeleri bağırsakin, tedarik zinciri yönetiminde dikkatli olmaları ve hızlı cevap tesviye kabiliyetlerinin olması önemlidir.