Chat, Türkçesiyle “Söyleşi” anlamına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım dair sergilediği performanstan sonra internetin yalnızca haber aktarımı kucakin değil, aynı zamanda düğün kucakin de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanoğluın bir takma ad kullanarak (nickname) yârenlik yazar eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanılamamadığınız gelişigüzel biriyle bünyelabildiği kadar antrparantez tanılamadığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri eliyle bünyelabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız veya tanılamamadığınız kişilerle internet üzerinden tanışma ve yârenlik etme üzere kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri çoğunlukla programlama dilleri kullanılarak veya amade scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş sahip olmak kucakin yalnızca nickname (takma kişi) yaymak kifayetli olurken kimilarındaysa sohbete kellelamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün internet kullanıcıları ortada pop olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine kellelıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla izlence açıklık çehreünü kullanarak yalnızca hatlı, hatlı ve görüntülü, ünlü ve görüntülü kadar tercihe ilgilı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan yazılı sınavmlardır. Chat programlarının şimdiye derece kullanılmış en pop olanı endamsız süre önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isminde anlık mesajlaşma yazılı sınavmıdır. Bir öbür pop chat izlence olan ve internetin söylence yazılı sınavmlarından akseptans edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet